Headphones TRUST HS-201 USB PC 25373
27,90 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
HS-201 USB PC headset
Lightweight on-ear USB PC headset with soft ear cushions and adjustable headband
Find your sound
Dive into meetings with utter convenience with the Ayda USB Headset. Complete with an on-ear volume dial and flip-to-mute microphone, you’ll have all the controls you need to get the most out of your online meetings and video calls.
Headed for success
The days of head-squishing headsets are long gone – enjoy all day comfort with this headset, designed with you in mind. With an adjustable headband, soft cushions and a lightweight design, the Ayda is ideal for video calls!
Easy connection
Meeting notification take you by surprise? No worries! Simply plug this headset in via the convenient USB connection, compatible with any laptop or PC, and you’ll be ready to go in no time at all.
Headset | Wearing style Head-band | Office/Call center | Headset type binaural | Colour Black | Volume control Rotary | Cable length 1.8 m | Adjustable headband Yes | Connectivity technology Wired | USB connectivity Yes | Ear coupling Supraaural
| Manufacturer | TRUST |
| Model Name | HS-201 |
| Fixing Kind | over-the-ear |
| Acoustic System | closed |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS)/Faux leather |
| Intended use | kontor / kõnekeskus |
| Drive | 40 mm |
| Connections | juhtmega |
| Volume control | pöördnupuga |
| Cord lenght | 1.8 m |
| USB | yes |
| Foldable Microphone | yes |
| Microphone Mute | yes |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 0.147 kg |
| Laius | 155 mm |
| Product height | 170 mm |
| Product depth | 65 mm |
| Warranty | 2 years |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee