Headphones TRUST AYDA MAX USB/25461
35,90 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
Find your sound
Dive into meetings with utter convenience with the Ayda Max USB Headset. Complete with an on-ear volume dial and flexible flip-to-mute microphone, you’ll have all the controls you need to get the most out of your online meetings and conference calls.
Headed for success
The days of head-squishing work headphones are long gone – enjoy all day comfort with this headset, designed with you in mind. With a comfortable over-ear design, padded headband and easy-clean PU leather ear pads, the Ayda Max is ideal for video calls!
Max sustainability, minimum impact
Work happier with the knowledge you’re doing your part for the planet. With an eco-conscious design of 85% recycled plastics, these over-ear headphones have a reduced environmental impact, meaning you can go about your day in a more sustainable way.
Easy connection
Simply plug this headset in via the extra-long 1.8m cable and you’ll be ready to go in no time. Compatible with any of your favourite devices, its convenient USB connection (complete with included USB-C-to-A adapter) ensures instant connection with your colleagues at home or in the office.
Ayda Max USB | Headset | Wearing style Head-band | Office/Call center | Headset type binaural | Colour Black | Volume control Rotary | Sound pressure level (max) 90 dB | Adjustable headband Yes | Connectivity technology Wired | USB connectivity Yes | Ear coupling Circumaural | Headphone frequency 20 - 20000 Hz | Headphone sensitivity 95 dB | Weight 0.177 kg
| Manufacturer | TRUST |
| Model Name | Ayda Max USB |
| Fixing Kind | over-the-ear |
| Frequency | 20 - 20000 Hz |
| Acoustic System | closed |
| Intended use | kontor / kõnekeskus |
| Drive | 40 mm |
| Connections | juhtmega |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Volume control | pöördnupuga |
| Sensitivity | 95 dB |
| Cord lenght | 1.8 m |
| USB | yes |
| Microphone Mute | yes |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 0.167 kg |
| Laius | 160 mm |
| Product height | 190 mm |
| Product depth | 80 mm |
| Warranty | 2 years |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee