Handheld Garment Steamer ELECTROLUX E7HS1-6OW
69,90 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
The Refine 700 handheld fabric steamer heats up in just 20 seconds and delivers a continuous flow of steam to quickly refresh fabrics and remove wrinkles directly on the hanger. Its compact vertical design allows you to steam garments easily without needing an ironing board.
The steamer features a removable 100 ml water tank for quick and convenient refilling, while the 3 m power cable provides extra reach for comfortable use.
Tested by SGS according to the Chinese vapor standard QBT 5200-2017, the Refine 700 can eliminate up to 99.99% of bacteria, including Escherichia coli, Staphylococcus aureus, and Candida.
A protective glove is included to help you handle garments safely while steaming.
| Manufacturer | Electrolux |
| Product Model Code | E7HS1-6OW |
| Model Name | Refine 700 |
| Base | ceramic |
| Type Of Ironing Device | handheld steamer |
| Steam output (constant) | 24 g/min |
| Pressure (bar) | 2.3 bar |
| Drip stop | yes |
| Soleplate | GLISSIUM™ |
| Cord lenght | 3 m |
| Water tank capacity (L) | 0.1 L |
| Limescale Removal System | ei |
| Power source | corded |
| Toitepinge | 220 V |
| Power | 1600 W |
| Colour | creme white |
| Warranty | 2 years |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee