Front Load Washing Machine ELECTROLUX EW6SM406BXE
399,98 €
499,98 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
Electrolux PerfectCare 600 compact washing machine with SensiCare System adapts the program length according to the load size, reducing water and energy consumption and preventing overwashing. Even the smallest loads are washed with maximum efficiency. Its slim design saves valuable space without compromising on capacity or results.
Fabrics look new twice as long
The SensiCare System automatically adjusts program settings based on the load size. Smart sensors reduce time, water, and energy use, ensuring precise washing even for small loads. Effective cleaning without the risk of fabric wear.
Care and softness down to every fiber
The SoftPlus function pre-soaks clothes and distributes them evenly in the drum. This ensures thorough care for every fiber, leaving garments softer for longer with a fresh scent.
Anti-Allergy steam program removes 99.99% of bacteria and viruses
The Electrolux anti-allergy steam and wash program combines efficient cleaning with steam, eliminating bacteria from garments.
Less energy, more time
The Eco TimeManager function allows you to adjust the length of the washing cycle as needed. Save time and energy while still enjoying first-class washing results.
| Manufacturer | Electrolux |
| Type of Device | front-loading washer |
| Installation Type | Free standing |
| Time Saving | jah |
| Steaming Technology | added steam |
| Max laundry capacity | 6 |
| Max Spinning Speed | 1000 |
| Quick Wash Programme | jah |
| Capsule Drawer | ei |
| Wool Washing Certificate | jah |
| Weighing automatics | jah |
| Leak protection | jah |
| Type of motor | inverter |
| Number of programmes | 14" |
| Technologies | - |
| Colour | dark gray |
| Standardized Width | 60 |
| Standardized Height | 85 cm |
| Max Depth | 41.1 |
| Laius | 59.5 |
| Product height | 84.3 |
| Product depth | 37.8 |
| Energy label | B |
| Energy Consumption Per 100 Cycles | 48 |
| Cycle Duration | 197W |
| Water consumption (L) per cycle | 40 |
| Spinning label | C |
| Noise label | A |
| Noise Level - Spinning (dB) | 72 dB |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/washingmachines2019/Label_2037003.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/washingmachines2019/Fiche_2037003_ET.pdf |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee