Front Load Washing Machine AEG LFR62844BE
449,90 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
The 6000 Series ProSense® Washing Machine automatically adjusts time, water, and energy usage according to the load
Clothes are washed for exactly as long as needed, helping colors and fabrics stay looking new for longer.
ProSense® Technology automatically weighs each load, ensuring a tailored cycle every time. It can reduce time, water, and energy consumption by up to 30%. Sensors select the precise washing time, guaranteeing optimal results. Your laundry is always fresh and looking great.
EasyIron – fewer wrinkling
The EasyIron program reduces wrinkles in your clothes. During the gentle cycle, the drum changes its rotation direction, allowing garments to move more freely.
Hygiene program removes over 99.99% of bacteria and viruses
Certified by Swissatest, the hygiene program is a high-efficiency wash cycle that removes more than 99.99% of bacteria and viruses from your clothes. Keeping the wash temperature above 60 °C also reduces allergens in fabrics.
Inverter Motor – durable and energy-efficient
Thanks to the inverter motor, the washing machine will serve you reliably for many years. Low energy consumption and an extra-long lifespan ensure long-lasting, energy-efficient washing.
| Manufacturer | AEG |
| Type of Device | front-loading washer |
| Installation Type | Free standing |
| Steaming Technology | none |
| Max laundry capacity | 8 |
| Max Spinning Speed | 1400 |
| Quick Wash Programme | yes |
| Capsule Drawer | ei |
| Weighing automatics | yes |
| Leak protection | yes |
| Type of motor | inverter |
| Number of programmes | 10 |
| Technologies | - |
| Colour | White |
| Standardized Width | 60 |
| Standardized Height | 85 cm |
| Max Depth | 60.2 |
| Laius | 59.6 |
| Product height | 84.7 |
| Product depth | 57.2 |
| Energy label | A |
| Energy Consumption Per 100 Cycles | 47 |
| Cycle Duration | 205 |
| Water consumption (L) per cycle | 43" |
| Spinning label | B |
| Noise label | B |
| Noise Level - Spinning (dB) | 74 dB |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/washingmachines2019/Label_2185941.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/washingmachines2019/Fiche_2185941_ET.pdf |
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee