Dryer ELECTROLUX EW6D285AE
Description
The 600 GentleCare heat pump dryer dries your clothes evenly at a lower temperature without extending the cycle time. Fabrics are never exposed to excessive heat. The technology is energy-efficient and helps your clothes stay new for longer.
No need to sort laundry – MixCare ensures even drying for mixed loads
MixCare provides powerful yet gentle drying for mixed loads of cottons and synthetics, ensuring every garment is evenly dried without the need for sorting.
SensiCare – optimal drying to protect your clothes
SensiCare measures the temperature and moisture level of each load, adjusting the time and energy consumption accordingly to prevent overheating and overdrying. This helps your clothes last longer while saving energy.
Specification
| Manufacturer | Electrolux |
| Installation Type | Free standing |
| Type Of Dryer | condenser |
| Steaming Technology | none |
| Fluff Filter | yes |
| Anti-Creasing Function | yes |
| Transparent Doors | yes |
| Drying capacity (Kg) | 8 |
| Full Tank Indication | yes |
| Heat Pump Technology | yes |
| Drum Direction | two-way |
| Type of motor | inverter |
| Number of programmes | 12 |
| Colour | White |
| Weight net (kg) | 49 kg |
| Standardized Width | 60 |
| Standardized Height | 85 cm |
| Max Depth | 66.2 |
| Laius | 59.6 |
| Product height | 85 |
| Product depth | 63.8 |
| Energy label | C |
| Energy Consumption Per 100 Cycles | 97 |
| Cycle Duration | 175 |
| Noise label | C |
| Noise Level - Spinning (dB) | 67 dB |
| Condensation Class | C |
| Condensation Efficiency % | 86" |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/tumbledryers20232534/Label_2028568.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/tumbledryers20232534/Fiche_2028568_ET.pdf |
Additional Services
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
- delivery to your home
- delivery to your home and installation
- delivery to your home, installation, and removal of the old appliance
- delivery to your home, installation, removal of the old appliance, and removal of packaging
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store