Chest Freezer GORENJE FH10E4W5
154,90 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
FreezeProtect -15°C – reliable operation even in extreme cold
Severe frost is no longer an issue, as this chest freezer operates even at temperatures as low as -15°C. This makes it a perfect choice for use in a garage or basement.
Convenient organization
An adjustable wire freezer basket helps keep the interior organized and makes it easier to find stored food items.
Secure storage
A sturdy lock ensures that all stored contents remain safe inside the freezer.
Easy to clean and install
Thanks to the innovative placement of the condenser between the appliance wall and the insulation foam, this chest freezer can be positioned much closer to the wall. More importantly, this design prevents condensation, making cleaning easier and ensuring quieter operation.
Energy efficiency saves money
Appliances that are 15 years old or more can consume up to three times more energy than new ones. Gorenje’s latest models feature excellent thermal insulation, improved door sealing, advanced cooling system components, and electronic control, all of which minimize electricity consumption.
| Manufacturer | Gorenje |
| Product Model Code | FH10E4W5 |
| Type | chest freezer |
| Installation Type | Free standing |
| Controls | mechanical |
| Cooling Technology | static |
| Ice Maker | none |
| Number Of Freezer Baskets | 1 |
| Lockable Door | yes |
| Door Handle | attached handle |
| Freezer volume (L) | 97 |
| Temperature rise time | 13 |
| Freezing capacity (Kg/24 h) | 4.4 |
| Lighting | none |
| Colour | White |
| Weight net (kg) | 18 kg |
| Weight with package (kg) | 19.5 kg |
| Standardized Width | 60 cm |
| Standardized Height | 90 cm |
| Laius | 58 cm |
| Product height | 85.8 cm |
| Product depth | 44.4 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 60.6 x 89 x 46 cm |
| Energy label | E |
| Annual Energy Consumption | 168 |
| Climate Class | SN-N-ST-T |
| Noise label | C |
| Noise Level - Spinning (dB) | 38 |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/refrigeratingappliances2019/Label_2485668.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/refrigeratingappliances2019/Fiche_2485668_ET.pdf |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee