Built-In Refrigerator ELECTROLUX LNS5LD14S
Description
The 500 Series ColdSense fridge-freezer with electronic sensors.
ColdSense system protects food by quickly restoring the set temperature
ColdSense uses precise temperature sensors to rapidly return the fridge-freezer to the correct temperature after the door is opened and closed. This helps prevent temperature shock and food spoilage, reducing food waste by up to 20%.
LowFrost means less freezer maintenance
The integrated LowFrost system keeps the freezer temperature stable and reduces frost build-up. Better performance with less maintenance.
Electronic control panel
The electronic control panel allows you to adjust the refrigerator settings and internal temperature.
FastFreeze rapid freezing
The FastFreeze system quickly freezes fresh food, helping to better preserve vitamins, texture, flavour, and all essential nutritional properties.
LED refrigerator lighting
Integrated LED lighting provides an excellent overview of the interior. Discreet, energy-efficient lights brightly illuminate the entire appliance. Compared to conventional lighting, they consume up to ten times less energy.
Specification
| Manufacturer | Electrolux |
| Product Model Code | LNS5LD14S |
| Type | fridge with lower freezer |
| Installation Type | Integrated |
| Controls | mechanical |
| Cooling Technology | Less Frost |
| Type of Hinges | sliding |
| Ice Maker | none |
| Cool Drawer | none |
| Compressor Type | tavaline |
| Temperature Range, Freezer | -14°C ... -24°C |
| Refrigerator Volume (L) | 217 |
| Freezer volume (L) | 57 |
| Temperature rise time | 7 |
| Freezing capacity (Kg/24 h) | 3 |
| Bottle shelf | Ei |
| Drawers / shelves in freezer | 2 |
| Lighting | LED |
| Colour | White |
| Weight net (kg) | 46.32 kg |
| Standardized Width | 60 cm |
| Standardized Height | 150 cm |
| Laius | 54 cm |
| Product height | 144.1 cm |
| Product depth | 54.9 cm |
| Energy label | D |
| Annual Energy Consumption | 140 |
| Noise label | B |
| Noise Level - Spinning (dB) | 35 |
| Warranty | 2 years |
Additional Services
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
- delivery to your home
- delivery to your home and installation
- delivery to your home, installation, and removal of the old appliance
- delivery to your home, installation, removal of the old appliance, and removal of packaging
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store