Built-In Refrigerator ELECTROLUX ENA6LE18S
533,78 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
The 600 Low Frost AI CoolAssist fridge-freezer adapts to users’ lifestyles by adjusting cooling based on daily routines, whether the appliance is in active use or left unattended for extended periods. AI CoolAssist® learns when the fridge is used most frequently to optimize cooling temperature and can save up to 14% energy during periods of low usage.
The Low Frost function reduces ice build-up, making freezer maintenance easier.
An open door alarm helps prevent food spoilage and unnecessary energy consumption by alerting you if the fridge door is left open for too long.
The refrigerator’s inner lining is made from 70% recycled plastic. Plastic recovered from decommissioned refrigerators is reused in the production of new ones, helping to reduce waste through circular use of materials.
| Manufacturer | Electrolux |
| Product Model Code | ENA6LE18S |
| Type | fridge with lower freezer |
| Installation Type | Integrated |
| Controls | Electronic |
| Cooling Technology | No Frost |
| Type of Hinges | sliding |
| Ice Maker | none |
| Cool Drawer | none |
| Compressor Type | Inverter |
| Refrigerator Volume (L) | 271 |
| Freezer volume (L) | 73 |
| Temperature rise time | 7 |
| Freezing capacity (Kg/24 h) | 11.5 |
| Bottle shelf | Ei |
| Drawers / shelves in freezer | 3 |
| Lighting | LED |
| Colour | White |
| Weight net (kg) | 56 kg |
| Standardized Width | 55 cm |
| Standardized Height | 180 cm |
| Laius | 54.6 cm |
| Product height | 177.2 cm |
| Product depth | 54.9 cm |
| Energy label | E |
| Annual Energy Consumption | 219 |
| Noise label | B |
| Noise level (dB) | 34 |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/refrigeratingappliances2019/Label_2460596.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/refrigeratingappliances2019/Fiche_2460596_ET.pdf |
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee