Built-In Refrigerator AEG OSC6L181ES
Description
6000 TwinTech® No Frost fridge-freezer protects flavours in every ingredient. It's dual cooling system ensures the freezer stays frost-free and the fridge humidity optimal preventing the food from drying out.
The Internal Electronic Control feature gives you full command of the storage conditions of your food. The LED indicators show you the temperature setting clearly for convenient adjustment and control.
The Frostmatic function activates the maximum freezing power, so your fresh produce freezes as quickly as possible. The freezer then returns to its normal setting.
The internal LED lighting produces a discreet, soft light, shining evenly across the whole space. Plus, LED bulbs are smaller and more energy efficient than standard bulbs – a more sustainable choice.
Specification
| Manufacturer | AEG |
| Product Model Code | OSC6L181ES |
| Type | fridge with lower freezer |
| Installation Type | Integrated |
| Controls | Electronic |
| Cooling Technology | Less Frost |
| Type of Hinges | sliding |
| Ice Maker | none |
| Rapid Freezing | yes |
| Compressor Type | Inverter |
| Refrigerator Volume (L) | 198 |
| Freezer volume (L) | 73 |
| Temperature rise time | 9 |
| Freezing capacity (Kg/24 h) | 4.5 |
| Bottle shelf | Ei |
| Drawers / shelves in freezer | 3 |
| Lighting | LED |
| Colour | White |
| Weight net (kg) | 58 kg |
| Weight with package (kg) | 60 kg |
| Standardized Width | 55 cm |
| Standardized Height | 180 cm |
| Laius | 54.6 cm |
| Product height | 177.2 cm |
| Product depth | 54.9 cm |
| Energy label | E |
| Annual Energy Consumption | 219 |
| Climate Class | SN-N-ST-T |
| Noise label | B |
| Noise level (dB) | 34 |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/refrigeratingappliances2019/Label_2460539.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/refrigeratingappliances2019/Fiche_2460539_ET.pdf |
Additional Services
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
- delivery to your home
- delivery to your home and installation
- delivery to your home, installation, and removal of the old appliance
- delivery to your home, installation, removal of the old appliance, and removal of packaging
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store