Built-In Oven ELECTROLUX EOF5H50BX
318,99 €
Description
The 500 Series SurroundCook® oven features a hot-air fan that circulates air more efficiently than a conventional oven, ensuring your dishes are always cooked evenly—without the need to turn or reposition them during cooking.
Catalytic Back Wall
Easy cleaning thanks to a special catalytic back wall surface that absorbs and oxidizes grease, reducing the need for manual cleaning.
Specification
| Manufacturer | Electrolux |
| Type Of Oven | with separate controls |
| Controls | push-in knobs, touch controls |
| Type Of Steaming | none |
| Automatic Cooking Programmes | none |
| Material Of Control Panel | metal / glass |
| Convection function | yes |
| Number Of Heating Functions, Standardized | 8 |
| Timer | yes |
| Oven capacity (L) | 72 L |
| Oven cleaning system | AquaClean + catalytic walls |
| Quantity Of Oven Door Glasses | 2 |
| Telescopic runners | 1 levels |
| Push-In Knobs | yes |
| Power source | 220-240 V |
| Colour | stainless steel / black |
| Weight net (kg) | 29.4 kg |
| Standardized Width | 60 |
| Standardized Height | 60 cm |
| Laius | 59.5 |
| Product height | 58.9 |
| Product depth | 56 |
| Energy label | A |
| Warranty | 2 years |
Additional Services
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
- delivery to your home
- delivery to your home and installation
- delivery to your home, installation, and removal of the old appliance
- delivery to your home, installation, removal of the old appliance, and removal of packaging
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store