Built-In Induction Hob With Extractor ELICA NIKOLATESLA FIT 3Z BL/F BO/60
Description
NikolaTesla Fit 3Z
The market's first 60 cm extractor hob with three cooking zones, including an extra-large 30 cm zone.
Quality in quantity. At last, you can cook up a storm for everyone. This extractor hob features three cooking zones, offering ample space for large frying pans, pots, and pans. The extraction system is invisible, silent, and automatic. It powers on with a simple tap of the finger. When closed, the clean lines of the appliance create a visually striking effect. Black glass finishes and elegant serigraphs elevate the design, making it ideal for any kitchen. The slider control makes it extremely easy to use the features on the hob; the highly efficient extraction system captures odors and vapors. The easy-to-remove, long-life filters and a special valve for draining accidental spills into the vent, ensure the utmost hygiene.
Extralarge Zone
This cooking zone is the solution for large-sized pots measuring up to 30 cm in diameter. A great way when you need to cook quickly: more powerful than any traditional induction hobs.
Fast Boiling
It is the solution for quick recipes. Just with a gesture, set the maximum power for 10 minutes and voilà, boiling point will be reached in 30% less time than it normally does.
Dual Zone
Two concentric zones on your hob can be activated independently. The central one for the smaller pans and both for the bigger pans.
Comfort Silence
The power is there, but is silent. Kitchens are ever more being designed as open spaces, so blending all in one with the living room. Having a hood is becoming a must, as it will ensure perfect extraction of fumes and odours without generating disturbing noises. The extremely low noise level of our hoods and extractor hobs, ensure you the maximum well-being, so you can cook and hold a conversation with ease while you’re busy preparing your recipe.
Specification
| Manufacturer | Elica |
| Product Model Code | PRF0187245 |
| Type of cooker hood | õhuringlus |
| Type Of Cooktop | induction |
| Surface Type | vitroceramic |
| Installation Type | surface / flush mounting |
| Controls | slider touch controls |
| Hob2Hood | yes |
| Max Airflow (m3/h, IEC 61591) | 480 |
| Min Airflow (m3/h, IEC 61591) | 215 |
| Airflow, Turbo Mode (m3/h, IEC 61591) | 595 |
| Pause Function | yes |
| Power Booster Function | yes |
| Timer | yes |
| Number Of Cooking Zones | 3 |
| Sensor | none |
| Type Of Filter | ceramic filter |
| Residual heat indicators | yes |
| Expanding cooking zones | yes |
| Child lock | yes |
| Toitepinge | 220 - 240 V |
| Võimsustarve | 7200 W |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 17.7 kg |
| Standardized Width | 60 cm |
| Standardized Depth | 50 cm |
| Laius | 60 cm |
| Product height | 26 cm |
| Product depth | 51.5 cm |
| Energy label | A |
| Min Noise Level (dB) | 42 |
| Max Noise Level (dB) | 61 |
| Noise Level Turbo Mode | 66 |
| Airflow Dynamics Class | B |
| Grease Filtration Efficiency Class | D |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/rangehoods/Label_2056506.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/rangehoods/Fiche_2056506_ET.pdf |
Additional Services
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
- delivery to your home
- delivery to your home and installation
- delivery to your home, installation, and removal of the old appliance
- delivery to your home, installation, removal of the old appliance, and removal of packaging
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store