Built-In Induction Hob WHIRLPOOL WS QS460 NE
Description
Whirlpool induction hob WS QS460 NE
4 induction cooking zones. Intuitive slider, for effortless control of your appliance settings.
Outstanding energy efficiency. With the Power Management function, you set the hob's power level, to avoid the risk of overloading the power supply in your home.
Enjoy ideal results, faster. This Whirlpool Hob features a 3Kw booster for faster, effective heating results.
Whirlpool’s cooktops are designed to be both beautiful and functional. The outstanding Filo Design of our integrated cooktops makes cleaning easier than ever before.
Set the ideal time for your preparations based on the recipe's needs with an electronic timer.
Specification
| Manufacturer | Whirlpool |
| Product Model Code | WS QS460 NE |
| Type Of Cooktop | induction |
| Surface Type | vitroceramic |
| Installation Type | surface / flush mounting |
| Controls | slider touch controls |
| Hob2Hood | ei |
| Cooking Sensor | ei |
| Timer | yes |
| Number Of Cooking Zones | 4 |
| Expanding cooking zones | none |
| Child lock | yes |
| Power source | 220-240 V |
| Power | 7200 |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 8.8 kg |
| Standardized Width | 60 cm |
| Standardized Depth | 55 cm |
| Laius | 59 cm |
| Product height | 5.4 cm |
| Product depth | 51 cm |
| Warranty | 2 years |
Additional Services
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
- delivery to your home
- delivery to your home and installation
- delivery to your home, installation, and removal of the old appliance
- delivery to your home, installation, removal of the old appliance, and removal of packaging
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store