Built-In Induction Hob GORENJE GI6421BC
Description
Perfect solution for the biggest pans
The new 23 cm BigZone on Gorenje hobs is the perfect solution for the biggest pans. Positioned in the front, this zone allows for constant attention while cooking and accommodates the average most-used pot size of 23 cm. This prevents cold areas on the edge of the pan and ensures delicious meals every time. Say goodbye to cooking struggles with the new extra big zone on Gorenje hobs, positioned for maximum frequency and purpose of use.
The PowerBoost function provides additional power, thereby enhancing the heating process and significantly reducing the time required for heating. Furthermore, you can choose to additionally boost heating power on up to all four zones simultaneously.
Specification
| Manufacturer | Gorenje |
| Product Model Code | GI6421BC |
| Type Of Cooktop | induction |
| Surface Type | vitroceramic |
| Installation Type | surface mounting |
| Controls | touch control |
| Hob2Hood | ei |
| Cooking Sensor | ei |
| Timer | yes |
| Number Of Cooking Zones | 4 |
| Expanding cooking zones | 1 x Bridge |
| Child lock | yes |
| Power source | 220-240/400V2N |
| Power | 7200 |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 7.8 kg |
| Weight with package (kg) | 8.3 kg |
| Standardized Width | 60 cm |
| Standardized Depth | 50 cm |
| Laius | 59.5 cm |
| Product height | 5.8 cm |
| Product depth | 52 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 65 x 10 x 59 cm |
| Warranty | 2 years |
Additional Services
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
- delivery to your home
- delivery to your home and installation
- delivery to your home, installation, and removal of the old appliance
- delivery to your home, installation, removal of the old appliance, and removal of packaging
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store