Built-In Induction Hob GORENJE GI3201BC
Description
SimpleControl
Upgrade your cooking experience with the new touch per zone user interface on Gorenje hobs. With this innovative feature, you'll have precise control over each cooking zone, allowing you to cook multiple dishes at once with ease. The touch controls are intuitive and responsive, making it easy to adjust the heat levels and settings for each zone. And with a sleek, modern design, this hob is the perfect addition to any kitchen. Experience the ultimate in cooking control with the new touch per zone user interface on Gorenje hobs.
Timer
With the improved Timer feature on Gorenje hobs, you'll never have to guess at cooking times again. The Timer is now separated from power levels, making it easy to set, use, and monitor. The dedicated arrows on the timer display show the time for each zone, giving you complete control over the cooking process. Simple and intuitative usage of Timer feature. Will make your cooking effortless all the time.
PowerBoost
The PowerBoost function provides additional power, thereby enhancing the heating process and significantly reducing the time required for heating. Furthermore, you can choose to additionally boost heating power on up to all four zones simultaneously.
Safety first
ChildLock function is made specially for families with small children. Leaving the kids in the kitchen unattended, has never been safer since this option prevents them turning on the hob. In more advanced models this function can be activated in customer setting mode, which will automatically lock the hob at every switch-off. Otherwise you can lock the hob by pressing the symbol.
Residual heat indicators
Ensuring even greater safety, residual energy indicators illuminate to reveal which zones of the hob are still radiating heat. As long as an indicator is lit, the respective heating zone should not be touched. However, you can still makle a use of it by defrosting or maintaing a dish warm.
Specification
| Manufacturer | Gorenje |
| Product Model Code | GI3201BC |
| Type Of Cooktop | induction |
| Surface Type | vitroceramic |
| Installation Type | surface mounting |
| Controls | touch control |
| Number Of Cooking Zones | 2 |
| Pan Supports | none |
| Expanding cooking zones | none |
| Child lock | yes |
| Power source | 220-240 V |
| Võimsustarve | 3600 W |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 4.2 kg |
| Weight with package (kg) | 4.7 kg |
| Standardized Width | 30 cm |
| Standardized Depth | 55 cm |
| Laius | 30 cm |
| Product height | 5.8 cm |
| Product depth | 52 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 44.5 x 16 x 61 cm |
| Warranty | 2 years |
Additional Services
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
- delivery to your home
- delivery to your home and installation
- delivery to your home, installation, and removal of the old appliance
- delivery to your home, installation, removal of the old appliance, and removal of packaging
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store