Built-In Cooker Hood FABER IN-NOVA PREMIUM X A60/2
499,90 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
The In-Nova Premium is the most advanced model in the new In-Nova range of Faber integrated cooker hoods. The In-Nova collection is characterised by the movable glass front panel which is designed to direct steam towards the extractor and the 3 variances in width: 60cm, 90cm and 120cm.
The In-Nova Premium has several advanced technological features including dimmable LED lights, a powerful EVO diffuser and an innovative sensor which automatically activates the hood when needed.
The In-Nova Premium has a sleek, stainless steel body and can be used with a remote blower kit or on recirculating mode with the addition of charcoal filters.
Optional acessories available:
| Manufacturer | Faber |
| Product Model Code | 110.0439.940 |
| Type of cooker hood | äratõmme |
| Installation Type | Integrated |
| Surface finishing | roostevaba teras /klaas |
| Controls | Electronic |
| Autonomous Sensor Technology | yes |
| Max Airflow (m3/h, IEC 61591) | 570 |
| Min Airflow (m3/h, IEC 61591) | 250 |
| Airflow, Turbo Mode (m3/h, IEC 61591) | 670 |
| Duct Diameter mm | 150 |
| Type Of Filter | none |
| Lighting | LED |
| Colour | stainless steel |
| Standardized Width | 60 cm |
| Laius | 56.2 cm |
| Product height | 34 cm |
| Product depth | 36 cm |
| Energy label | A+ |
| Annual Energy Consumption | 54 |
| Min Noise Level (dB) | 53 |
| Max Noise Level (dB) | 67 |
| Noise Level Turbo Mode | 69 |
| Grease Filtration Efficiency Class | E |
| Lighting Efficiency Class | A |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/rangehoods/Label_1310530.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/rangehoods/Fiche_1310530_ET.pdf |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee