Built-In Cooker Hood ELICA BOXIN LX/BL MAT/A/60
309,97 €
364,67 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
A kitchen hood solution that fits any style. The side panels protect the upper cabinets. The odor filters last up to 3 years, reducing environmental impact, and an indicator light shows when they need to be washed, regenerated, or replaced.
Cabinet Protection
A secure mounting system for a perfect kitchen.
The construction ensures complete protection of the upper cabinets from cooking vapors. Side protectors and an ergonomically shaped front edge help prevent wear.
Total and perfect integration
Elica appliances adapt to the design and décor of your kitchen. Regardless of your preferred style, the wide range of solutions and finishes allows for perfect integration.
Easy to maintain
A perfect, easy-to-maintain cooker hood.
Regular maintenance ensures maximum hygiene and a longer product lifespan. Elica models are designed so that grease and odor filters can be replaced easily: all components are removable, washable, and replaceable.
| Manufacturer | Elica |
| Product Model Code | PRF0172166 |
| Type of cooker hood | äratõmme |
| Installation Type | Integrated |
| Surface finishing | Painted steel |
| Controls | turnable knob |
| Hob2Hood | ei |
| Max Airflow (m3/h, IEC 61591) | 620 |
| Min Airflow (m3/h, IEC 61591) | 255 |
| Duct Diameter mm | 150 |
| Type Of Filter | none |
| Lighting | LED |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 8.9 kg |
| Standardized Width | 60 cm |
| Max Height | 33.88 cm |
| Max Depth | 34 cm |
| Laius | 59.4 cm |
| Product depth | 31 cm |
| Energy label | A |
| Annual Energy Consumption | 55" |
| Min Noise Level (dB) | 50" |
| Max Noise Level (dB) | 70 |
| Airflow Dynamics Class | A |
| Grease Filtration Efficiency Class | C |
| Lighting Efficiency Class | A |
| Warranty | 2 years |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee