Built-In Cooker Hood ELECTROLUX LFG818K
419,99 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
AutoSense cooker hood – smart sensors for clean kitchen air
AutoSense technology intuitively detects odors, grease, and steam, automatically adjusting the fan speed to ensure optimal air quality. Enjoy a fresh and clean kitchen as the extractor seamlessly adapts to your cooking.
Quiet freshness with the Breeze function
Touch the Breeze button after cooking, and the extraction speed will reduce to a quiet level, running in this mode for 60 minutes. This allows you to enjoy your meal in peace while the kitchen air is efficiently purified.
Perfect lighting for cooking
Intense lighting designed for optimal cooking visibility. Energy-efficient LED lights illuminate the entire cooking surface, making it easy to see every detail while preparing food.
ExtractionTech Pro – ultimate extraction power
With the ExtractionTech Pro cooker hood, you can enjoy excellent kitchen air quality. Thanks to our most powerful motor and intensive speed function, it effectively removes cooking fumes, ensuring a pleasant kitchen environment.
| Manufacturer | Electrolux |
| Product Model Code | LFG818K |
| Type of cooker hood | õhuringlus /äratõmme |
| Installation Type | Integrated |
| Surface finishing | Painted steel |
| Hob2Hood | yes |
| Max Airflow (m3/h, IEC 61591) | 420 |
| Min Airflow (m3/h, IEC 61591) | 235 |
| Airflow, Turbo Mode (m3/h, IEC 61591) | 650 |
| Duct Diameter mm | 150 |
| Suitable filter | MCFB82ST, MCFB83PL, MCFB75PR |
| Lighting | LED |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 11.9 kg |
| Weight with package (kg) | 16.4 kg |
| Standardized Width | 80 cm |
| Max Height | 43.6 cm |
| Laius | 80 cm |
| Product depth | 30 cm |
| Energy label | A |
| Annual Energy Consumption | 54 |
| Min Noise Level (dB) | 45 |
| Max Noise Level (dB) | 57 |
| Noise Level Turbo Mode | 66 |
| Airflow Dynamics Class | A |
| Grease Filtration Efficiency Class | B |
| Lighting Efficiency Class | A |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/rangehoods/Label_2383125.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/rangehoods/Fiche_2383125_ET.pdf |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee