Built-In Ceramic Hob ELECTROLUX EHF6342XOK
Description
Intuitive and convenient control panel at the front edge of the hob
The touch buttons located at the front edge of the hob are easy to reach. Using the buttons with an audible signal is intuitive and convenient. If desired, the timer allows you to set when a cooking zone should switch off.
User-friendly features also include the residual heat indicators, which show which cooking zones are still hot. In addition, the controls can be locked to prevent the hob from being switched on unintentionally.
Specification
| Manufacturer | Electrolux |
| Product Model Code | EHF6342XOK |
| Type Of Cooktop | ceramic |
| Surface Type | vitroceramic |
| Installation Type | surface mounting |
| Controls | touch control |
| Hob2Hood | ei |
| Cooking Sensor | ei |
| Timer | yes |
| Number Of Cooking Zones | 4 |
| Expanding cooking zones | yes |
| Child lock | yes |
| Power | 6300 |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 7.52 kg |
| Weight with package (kg) | 8.4 kg |
| Standardized Width | 60 cm |
| Standardized Depth | 50 cm |
| Laius | 57.6 cm |
| Product height | 4 cm |
| Product depth | 50.6 cm |
| Warranty | 2 years |
Additional Services
Eurotech Shop OÜ offers the following additional services for large home appliances (washing machines, refrigerators, dishwashers, dryers, cookers, range hoods, built-in appliances) and TVs in Tallinn and the surrounding area:
- delivery to your home
- delivery to your home and installation
- delivery to your home, installation, and removal of the old appliance
- delivery to your home, installation, removal of the old appliance, and removal of packaging
More detailed information, terms, and pricing can be found here: services in the online store