APPLE IPHONE 16 128GB TEAL MYED3
Description
The iPhone 16 features a 6.1-inch Super Retina XDR OLED display with a wide, true-to-life color gamut
The A18 processor with a five-core GPU delivers outstanding performance and speed.
A new Camera Control button provides quick and easy access to camera settings.
The 48 MP main camera with advanced image processing captures even more beautiful photos both up close and at a distance, in a wide range of lighting conditions. The 12 MP ultra-wide camera with autofocus takes sharp, detailed macro photos and videos. With a larger aperture and bigger pixels, the camera captures up to 2.6 times more light for improved image quality, even in low-light environments.
Audio Mix allows you to edit video sound in three different creative ways. Capture only the voices of people in front of the camera, even if others are speaking behind it. Studio mode makes voices sound as if recorded in a professional, sound-insulated studio. The cinematic option captures all surrounding sounds and focuses them toward the front of the screen, just like professionally mixed film audio.
The Action button provides quick access to your favorite functions. It can be customized to launch apps, open the camera, or trigger specific tasks based on your needs.
Key features:
- Advanced 6.1-inch Super Retina XDR display with brightness up to 2000 nits
- Dynamic Island for interactive iPhone experiences
- Updated camera system
- Camera Control button for fast and intuitive camera access
- TrueDepth front camera for sharp, vibrant selfies and group photos
- Exceptional durability with upgraded Ceramic Shield technology and IP68 water resistance.
Colour Teal | Storage 128 GB | Screen 6.1 " | Flat | Super Retina XDR | 2556 x 1179 pixels | CPU A18 | Network 5G | SIM card NanoSIM + eSIM | Wi-Fi Wi-Fi 7 (802.11be) | Bluetooth Yes | OS iOS 18 | IP IP68 | USB-C charging power 23 W | Weight 170 g | Weight 0.17 kg
Specification
| Manufacturer | Apple |
| Model | MYED3HN/A |
| Diagonal (") | 6.1 |
| Native Resolution | 2556 x 1179 |
| Operation System | iOS 18 |
| Internal memory | 128 GB |
| Memory (RAM) | 8 GB |
| Brightness (cd/m2) | 1000 cd/m² |
| Processor | 6-tuumaline (2x4.04 GHz + 4x2.20 GHz) |
| Temperature range | 0 ... 35 °C |
| Data standards | 2G, 3G 4G, 5G |
| 3G | yes |
| 4G | yes |
| 5G | yes |
| LTE | yes |
| Camera | 48MP+12MP |
| Main camera f number | F1.6+F2.2 |
| Front-facing camera | 12MP |
| Front camera f number | F1.9 |
| Bluetooth | yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wifi | yes |
| Wifi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Waterproof | yes |
| Water & Dust Proof Rating | IP68 |
| Cordless charging | yes |
| Charging power (W) | 25W |
| Type of battery | liitium-ioonaku |
| Sensors | Face ID, kiirendusmõõtur, gürosensor, kompass, baromeeter, SOS, sõnumid ja FindMy satelliitside kaudu |
| Colour | Blue-green |
| Weight net (kg) | 0.17 kg |
| Weight with package (kg) | 0.33 kg |
| Laius | 71.6 mm |
| Product height | 147.6 mm |
| Product depth | 7.8 mm |
| Energy label | B |
| Warranty | 2 years |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2251146/fiches?language=EN |