86" 4K QNED Smart TV LG 86QNED86A3A
Description
New Dynamic QNED Color
LG’s new and unique wide color gamut technology, which replaces Quantum Dot, delivers improved color reproduction.
MiniLED powered by the new alpha AI Processor
Experience bright, detailed visuals and enhanced contrast through precise light control enabled by MiniLED and Advanced Local Dimming technology.
Smarter and faster NEW alpha AI Processor, born from a decade of innovation
LG’s AI processor engine can identify content by genre. Based on this information, it automatically applies optimal picture settings to deliver greater image depth and detail.
AI Picture Pro brings every frame to life
AI Super Upscaling and Dynamic Tone Mapping Pro analyze each frame element to enhance resolution, brightness, depth, and clarity.
Dedicated AI button on the AI Magic Remote
Control your TV effortlessly with the AI Magic Remote—no additional devices required. Point and click using the motion sensor and scroll wheel like an air mouse, or simply speak voice commands.
5 years of annual updates with the webOS Re:New program
Enjoy the latest features and software with yearly updates for five years. With a CES Cybersecurity Award winner, user privacy and data are securely protected.
LG Gallery+ subscription – discover over 4,000 pieces of content
Browse a vast content library featuring art, games, landscapes, and more. Explore a wide range of curated visuals—all in one place. Personalize your home gallery with selected music, visuals, and more, choosing what appears on your TV screen based on your current preferences.
Home Hub – an all-in-one smart home platform
Seamlessly manage various LG home appliances alongside your Google Home devices and more. Experience the ultimate convenience of smart home control through one intuitive dashboard.
Gaming Portal turns your TV into the ultimate gaming hub
Play thousands of games directly on your LG TV with access to apps such as GeForce NOW, Amazon Luna, Blacknut, and Boosteroid. Experience high-performance gaming with 144Hz VRR and AMD FreeSync Premium—play without lag or motion blur.
Ambient FILMMAKER MODE
Watch films as the director intended with Ambient Light Compensation and FILMMAKER MODE. The picture adapts to your surroundings while preserving the original visuals.
Specification
| Manufacturer | LG |
| Introduction Year | 2025 |
| Model | 86QNED86A3A |
| Model Name | 86QNED86A3A |
| Diagonal (") | 86 " |
| Screen Size Metric | 217.4 cm |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen type | flat screen |
| Screen Technology | QNED |
| Screen LED Backlight | Mini LED |
| Screen Refresh Rate | 120 Hz |
| Operation System | webOS |
| High Definition (HD) | 4K Ultra HD |
| 4K HDR | Dolby Vision/Dynamic Tone Mapping/Filmmaker Mode/High Dynamic Range 10 (HDR10)/Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Digital tuner | DVB-T2CS2 |
| WiSA Ready | yes |
| Enchanced Audio Return Channel eARC | yes |
| Apple AirPlay2 Support | yes |
| Web Browser | yes |
| Processor | α8 AI Protsessor 4K Gen3 |
| Fits with VESA | 200 x 200 mm |
| VESA Mounting | yes |
| VESA 600 x 400 | yes |
| Speakers | yes |
| Number of speakers | 2 |
| Sound (W) | 20W |
| Channels | 2.0 |
| Decoders | Dolby Digital |
| Ethernet | yes |
| HDMI ports | 4 |
| Bluetooth | yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Optical audio output | 1 |
| RF antenna input | 2 |
| Technologies | AI Acoustic Tuning/AI Sound Pro/Bluetooth Surround Ready/LG Sound Sync/Magic Remote Control/Motion Pro/ThinQT/Works With Apple HomeKit/WOW Orchestra |
| USB 2.0 | 1 |
| HDMI | 4 |
| 15pin D-sub | ei |
| Optical S/PDIF | 1 |
| RJ45 | 1 |
| CI | yes |
| Wifi | yes |
| Wifi standard | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Energy consumption | 104 kWh/1000h |
| Colour | Black |
| Stand Type | center stand |
| Weight net (kg) | 58.2 kg |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 50000 g |
| Weight with package (kg) | 66.8 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 192.8 x 110.8 x 3.09 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 192.8 x 119 x 37 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 209 x 121.5 x 28.5 cm |
| Energy label | G |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2228814/fiches?language=EN |