85" 4K QLED Smart TV HISENSE 85E7Q
Description
Dolby Audio
Dolby Audio enhances your viewing experience with clear, powerful sound that’s optimized for each scene. Whether it’s dialogue, music, or special effects, Dolby Audio ensures that you hear every detail with stunning clarity.
QLED
QLED (Quantum Dot LED) technology uses Quantum Dots to produce brighter and more accurate colors. With deeper blacks and vibrant hues, QLED TVs offer a superior viewing experience with enhanced color reproduction and brightness.
AI 4K Upscaler
The AI 4K Upscaler uses advanced AI algorithms to enhance lower-resolution content to near-4K quality. This feature ensures that everything you watch, from TV shows to movies, is displayed with stunning clarity and detail.
85 " | QLED | Flat | 16:9 | Brightness 400 cd/m² | Contrast 3800:1 | 3840 x 2160 pixels | Smart TV Yes | Wi-Fi Yes
Specification
| Manufacturer | Hisense |
| Introduction Year | 2025 |
| Model | 85E7Q |
| Diagonal (") | 85 |
| Screen Size Metric | 215 cm |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen type | flat screen |
| Screen Technology | QLED |
| Screen LED Backlight | Direct-LED |
| Screen Refresh Rate | 60 Hz |
| Operation System | VIDAA |
| Response Time | 8 ms |
| High Definition (HD) | 4K Ultra HD |
| 4K HDR | Dolby Vision/High Dynamic Range 10 (HDR10)/High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)/Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Contrast | 3800:1 |
| Brightness (cd/m2) | 400 cd/m² |
| Voice Control | yes |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Enchanced Audio Return Channel eARC | yes |
| Built-In Subwoofer | ei |
| Apple AirPlay2 Support | yes |
| Web Browser | yes |
| Works With Amazon Alexa | yes |
| Works With Google Assistant | No |
| EPG (Electronic Programme Guide) | yes |
| Fits with VESA | 600 x 400 mm |
| VESA Mounting | yes |
| Number of speakers | 2 |
| Sound (W) | 30w |
| Channels | 2.0 |
| Decoders | Dolby AC4/Dolby Atmos/Dolby MS12/DTS:X |
| Ethernet | yes |
| HDMI ports | 3 |
| Housing material | plastik |
| Headphones jack | 1 |
| Bluetooth | yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| RF antenna input | yes |
| Supports formats | BMP/GIF/JPEG/PNG |
| Equalizer | yes |
| USB 2.0 | 2 |
| Outlet For Headphones | 1 |
| 15pin D-sub | ei |
| AV Input | 1 |
| Optical S/PDIF | 1 |
| RJ45 | 1 |
| CI+ (Common Interface Plus) | yes |
| Wifi | yes |
| Wifi standard | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Colour | Black |
| Stand Type | legs at the edges |
| Stand Colour | Black |
| Weight net (kg) | 36000 g |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 35500 g |
| Weight with package (kg) | 49 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 189.2 x 109.9 x 10.1 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 189.2 x 113.1 x 43 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 209 x 128 x 21 cm |
| Energy label | E |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/electronicdisplays/Label_2207289.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2207289/fiches?language=EN |