75" 4K ULED Mini-LED Smart TV HISENSE 75U7QPRO
Description
Mini-LED PRO. Truest darkness and stellar brightness
Every frame comes to life on your screen with outstanding contrast and brightness. The precise backlight control ensures you won't miss any details, no matter dark or bright.
Hi-View AI Engine PRO. AI master of every perfect frame
Hi-View AI Engine PRO is an expert in scene recognition. It detects and analyses data like skin tones, depth, and graphics for every frame with extreme accuracy, bringing out vibrant, true-to-life visuals. Even ordinary visuals become extraordinary.
165Hz Game Mode Ultra. Native 165Hz VRR, ready for next-gen gaming
Unleash the gaming power of Hisense TV with 165Hz Game Mode Ultra, always stay ahead of the game. Be prepared for the next-generation gameplay and extremely smooth gaming visuals.
2.1.2 Multi-Channel Surround. Refined sound from all angles
There's more to hear than you might expect. Richer depths and crisper heights of 2.1.2 Multi-Channel Surround. No extra equipment, unearth more hidden details like never before.
Anti-Reflection - minimal light intrusion
Hisense’s Anti-Reflection is designed to minimize glare and reflections. Enjoy clear, vibrant visuals in any lighting conditions, ensuring your viewing experience remains pristine and true to the creator’s vision.
QLED Colour With Pantone. Billion+ shades of vivid colour
Discover breathtaking QLED Colour! Pantone-validated for true-to-life hues, delivers richer shades, deeper immersion, and an experience so vivid, you're living it.
75 " | ULED | Flat | 16:9 | Brightness 500 cd/m² | Contrast 5000:1 | 3840 x 2160 pixels | Anti-glare screen Yes | Smart TV Yes | Wi-Fi Yes | Weight 31 kg
Specification
| Manufacturer | Hisense |
| Model | 75U7QPRO |
| Model Name | 75U7Q PRO |
| Diagonal (") | 75" |
| Screen Size Metric | 189 cm |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen type | flat screen |
| Screen Technology | ULED |
| Screen LED Backlight | Mini LED PRO |
| Screen Refresh Rate | 165 Hz |
| Non-Glare Screen | yes |
| Operation System | VIDAA |
| Response Time | 6,5 ms |
| High Definition (HD) | 4K Ultra HD |
| 4K HDR | Dolby Vision/Dolby Vision IQ/High Dynamic Range 10 (HDR10)/High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive)/Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Contrast | 5000:1 |
| Digital tuner | DVB-T2CS2 |
| Brightness (cd/m2) | 500 cd/m² |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Dolby Technologies | Dolby vision IQ |
| Enchanced Audio Return Channel eARC | yes |
| Built-In Subwoofer | yes |
| Subwoofer RMS | 20W |
| Apple AirPlay2 Support | yes |
| Web Browser | yes |
| Processor | Hi-View AI Engine PRO |
| EPG (Electronic Programme Guide) | yes |
| Fits with VESA | 600 x 400 mm |
| VESA Mounting | yes |
| Number of speakers | 4 |
| Sound (W) | 40W |
| Channels | 2.1.2 channels |
| Decoders | Dolby Atmos/DTS Virtual:X |
| Ethernet | yes |
| HDMI ports | 4 |
| Composite input | 1 |
| Housing material | plastik |
| Headphones jack | 1 |
| Bluetooth | yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Supports formats | BMP/GIF/JPEG/PNG |
| Equalizer | yes |
| USB 2.0 | 1 |
| USB 3.0 | 1 |
| USB 3.2 | 1 |
| Outlet For Headphones | 1 |
| Optical S/PDIF | 1 |
| RJ45 | 1 |
| CI+ (Common Interface Plus) | yes |
| Wifi | yes |
| Wifi standard | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Colour | Black |
| Stand Type | center stand |
| Stand Colour | Black |
| Weight net (kg) | 31 kg |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 31 kg |
| Weight with package (kg) | 42 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 166.8 x 96.1 x 8.6 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 166.8 x 101.9 x 37.4 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 186.5 x 114.6 x 18.8 cm |
| Energy label | D |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/electronicdisplays/Label_2225399.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2225399/fiches?language=EN |