75" 4K Neo QLED Smart TV SAMSUNG QE75QN80FAUXXH
Description
NQ4 AI Gen2 Processor
Experience the full power of AI in 4K resolution. Powered by 20 AI neural networks, this processor enhances both picture and sound quality, delivering an exceptional viewing experience whether you’re streaming OTT services, playing your favorite games, or watching live broadcasts.
Quantum Matrix Technology Core
Enjoy ultra-sharp contrast and enhanced brightness. See your favorite content in even greater detail. Samsung’s AI processor upscales content to 4K resolution using 20 AI neural networks – while preserving sharpness and smooth picture quality.
Dolby Atmos®
Next-level Dolby Atmos experience. Immerse yourself in a new dimension of sound that pulls you into the heart of the action. Dolby Atmos delivers multi-dimensional audio, creating an incredibly realistic soundscape.
75 " | Neo QLED | Flat screen | 3840 x 2160 pixels | Smart TV Yes | Wi-Fi Yes
Specification
| Manufacturer | Samsung |
| Product Model Code | QE75QN80FAUXXH |
| Model | QE75QN80FAU |
| Model Name | QE75QN80FAU |
| Diagonal (") | 75" |
| Screen Size Metric | 189 cm |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen type | flat screen |
| Screen Technology | Neo QLED |
| Screen LED Backlight | Mini LED |
| Screen Refresh Rate | 100 Hz |
| Operation System | Tizen |
| High Definition (HD) | 4K Ultra HD |
| 4K HDR | Filmmaker Mode/High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive)/Hybrid Log-Gamma (HLG)/Neo Quantum HDR |
| Auto Switch Off | yes |
| Digital tuner | DVB-T2CS2 |
| Dolby Technologies | Dolby Atmos |
| Q-Symphony | yes |
| Audio Return Channel (ARC) | yes |
| Enchanced Audio Return Channel eARC | yes |
| Apple AirPlay2 Support | yes |
| Web Browser | yes |
| Works With Amazon Alexa | yes |
| Works With Google Assistant | yes |
| Works With Samsung Bixby | yes |
| Processor | NQ4 AI Gen2 Protsessor |
| Dynamic contrast | Quantum Matrix Technology |
| EPG (Electronic Programme Guide) | yes |
| Fits with VESA | 400 x 400 mm |
| VESA Mounting | yes |
| VESA 400 x 400 | yes |
| Sound (W) | 30w |
| Decoders | Dolby Atmos |
| Ethernet | yes |
| Voice guidance | yes |
| HDMI ports | 4 |
| Bluetooth | yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Optical audio output | 1 |
| RF antenna input | yes |
| Technologies | Neo Quantum HDR, Auto HDR Remastering, Color Booster Pro |
| USB | 2 |
| USB 2.0 | 2 |
| 15pin D-sub | ei |
| RJ45 | 1 |
| CI | yes |
| CI+ (Common Interface Plus) | yes |
| Wifi | yes |
| Wifi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Colour | Grey |
| Stand Type | center stand |
| Stand Colour | Silver |
| Weight net (kg) | 33.5 kg |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 32200 g |
| Weight with package (kg) | 45.7 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 167.06 x 95.83 x 4.71 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 167.06 x 101.56 x 33.15 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 182.2 x 107.5 x 16.9 cm |
| Energy label | F |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/electronicdisplays/Label_2204947.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/electronicdisplays/Fiche_2204947_ET.pdf |