65" 4K ULED Mini LED Smart TV HISENSE 65U8Q
Description
Mini-LED PRO - truest darkness and stellar brightness
Every frame comes to life on your screen with outstanding contrast and brightness. The precise backlight control ensures you won't miss any details, no matter dark or bright.
Hi-View AI Engine PRO - AI master of every perfect frame
Hi-View AI Engine PRO is an expert in scene recognition. It detects and analyses data like skin tones, depth, and graphics for every frame with extreme accuracy, bringing out vibrant, true-to-life visuals. Even ordinary visuals become extraordinary.
Native 165Hz VRR, ready for next-gen gaming
Unleash the gaming power of Hisense TV with 165Hz Game Mode Ultra, always stay ahead of the game. Be prepared for the next-generation gameplay and extremely smooth gaming visuals.
4.1.2 surround sound sensation
Side speakers, rear subwoofers, and upward-firing speakers merge for a 4.1.2 multi-channel experience. Enjoy layers of depth from above and around, all without the hassle of complex setups. Just pure, immersive sound in perfect harmony with your visuals.
Billion+ shades of vivid colour
Discover breathtaking QLED Colour! Pantone-validated for true-to-life hues, delivers richer shades, deeper immersion, and an experience so vivid, you're living it.
Fuzzy images are upscaled close to 4K quality
Hisense's Al 4K Upscaler unlocks superior clarity for all your favourite content. This smart feature reshapes not only your cherished classics and home movies, but also modern TV broadcasts, movies, and even streaming content into stunning 4K quality. Every pixel is elevated to the power of your TV.
Eco-conscious control at your fingertips
Harness the power of ambient light with Hisense’s Solar Remote — a device designed to stay charged through both natural light and a USB-C cable. This innovative design champions sustainability by reducing electronic waste, while its energy-efficient operation keeps costs low. Elevate your TV experience and make a positive environmental impact, all without compromising convenience.
See. Hear. Spectacular.
The fusion of Dolby Vision HDR imaging and Dolby Atmos® sound transforms your TV into an entertainment powerhouse. These image and sound technologies from the cinema, now brought together for the home, provide amazing realism that you’ll see, hear, and feel like never before. Dolby Vision is cinema-inspired HDR technology that brings your TV to life with dramatic imaging — astonishing brightness, colour, contrast, detail, and dimensionality. Dolby Atmos puts you inside the action with bigger, more encompassing sound that fills your room — even overhead — to immerse you in your entertainment. Now, with total ease and convenience, lifelike image and sound leap from the screen to make your home entertainment truly spectacular.
Unleash the power of IMAX at home
IMAX quality cinema need not be out of reach. Hisense’s IMAX Enhanced TVs are certified by the IMAX corporation and Hollywood’s leading technical specialists to deliver IMAX’s signature brand picture quality and DTS®-powered audio immersion from the comfort of your own home. Dive deeper into the worlds most innovative movie-going experience for an immersive audiovisual experience.
VIDAA Smart TV
Dive into the best of global and local entertainment. Access endless content instantly, right out of the box. With advanced AI capabilities, VIDAA OS learns your preferences, ensuring your viewing experience is as unique as you are. No waiting, no hassle – just pure enjoyment.
65 " | ULED | Flat | 16:9 | Contrast 5000:1 | 3840 x 2160 pixels | Anti-glare screen Yes | Smart TV Yes | Wi-Fi Yes
Specification
| Manufacturer | Hisense |
| Model | 65U8Q |
| Diagonal (") | 65" |
| Screen Size Metric | 164 cm |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Technology | ULED |
| Screen LED Backlight | Mini LED PRO |
| Screen Refresh Rate | 165 Hz |
| Non-Glare Screen | yes |
| Operation System | VIDAA |
| Response Time | 8 ms |
| High Definition (HD) | 4K Ultra HD |
| 4K HDR | Dolby Vision/Dolby Vision IQ/High Dynamic Range 10 (HDR10)/High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)/High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive)/Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Digital tuner | DVB-T2CS2 |
| Voice Control | yes |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Dolby Technologies | Dolby Atmos |
| Enchanced Audio Return Channel eARC | yes |
| Built-In Subwoofer | yes |
| Subwoofer RMS | 20W |
| Apple AirPlay2 Support | yes |
| Web Browser | yes |
| Works With Amazon Alexa | yes |
| Works With Google Assistant | No |
| EPG (Electronic Programme Guide) | yes |
| Fits with VESA | 400 x 400 mm |
| VESA Mounting | yes |
| Number of speakers | 6 |
| Sound (W) | 50W |
| Channels | 4.1.2 |
| Decoders | Dolby Atmos/Dolby MS12/DTS:X/IMAX Enhanced |
| Ethernet | yes |
| Voice guidance | yes |
| HDMI ports | 3 |
| Headphones jack | 1 |
| Bluetooth | yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Optical audio output | 1 |
| Equalizer | yes |
| USB 2.0 | 2 |
| USB 3.2 | 1 |
| RJ45 | 1 |
| CI+ (Common Interface Plus) | yes |
| Wifi | yes |
| Wifi standard | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac)/Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Colour | must, hall |
| Stand Type | center stand |
| Stand Colour | Black |
| Weight net (kg) | 29.2 kg |
| Weight with package (kg) | 37.8 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 144.8 x 83.8 x 4.5 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 144.8 x 99.7 x 17.3 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 170 x 99.7 x 17.3 cm |
| Energy label | E |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/electronicdisplays/Label_2230711.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/electronicdisplays/Fiche_2230711_ET.pdf |