65" 4K QLED Smart TV HISENSE 65E7Q PRO
Description
Native 144Hz VRR, victory in every frame
Unlock your ultimate gaming potential with 144Hz Game Mode PRO with an integrated game bar, say goodbye to the lag and enjoy the tear-free gameplay. Thanks to Variable Refresh Rate technology and AMD FreeSync Premium, you can stay immersed in the action without the fear of screen tearing.
Billion+ shades of vivid colour
Experience a visual treat with QLED Colour. Every frame is rich, vibrant, and true-to-life, ensuring every colour, from the most subtle to the most vibrant, stands out.
Unified audio harmony
Embraced by surround sound from both Hisense TV and soundbar. With Hi-Concerto, both devices work in tandem, building up a simple home theater without the fuss of additional cables or hardwares.
Immersive deep bass
The Built-in Subwoofer in your TV delivers deep bass. Hear rumbling lows in every scene from subtle song beats to roaring action blockbusters. Taking your audio experience to a new realm.
AI Picture - Intelligent visual enhancement
Real-time intelligent enhancement for lifelike contrast, colour, clarity, and details. Experience smooth, lifelike visuals with advanced features like MEMC (Motion Estimation, Motion Compensation) and 3D Noise Reduction, built into a highly responsive panel. With AI Smooth Motion technology, annoying motion blur lies in the past. Whether it's fast-paced sports or action-packed gaming, every movement and sudden twist is rendered with crisp clarity, ensuring dynamic scenes appear seamless and true to life. Hisense's Al 4K Upscaler unlocks superior clarity for all your favorite content. This smart feature reshapes not only your cherished classics and home movies, but also modern TV broadcasts, movies, and even streaming content into stunning 4K quality. Every pixel is elevated to the power of your TV.
Seamless gaming management at one stop
Enjoy your gaming dashboard and manage your performance in real-time. You are able to adjust the gaming options and monitor the gameplay data seamlessly. Lead with precision and play to win.
Watch your movies and TV shows the way the filmmakers intended
Experience the message as it was intended with Filmmaker Mode. Adjust your video to its original settings to see details like the sound, aspect ratio, colour, frame rate, and more as it was originally envisioned for the most authentic display of your favorite filmmaker’s masterpiece, before it was altered for generic viewing.
Your voice, your command
Try the Hisense Voice Remote and take TV control to the next level of convenience. A single button press activates voice commands. Effortlessly navigate shows, adjust volume, or interact with virtual assistants.
VIDAA SMART TV
Welcome to the future of TV! Our state-of-the-art operating system seamlessly unifies your favorite international and local content, tailored to your unique preferences and easy to find. Immerse yourself in a world of endless entertainment, featuring top-rated shows, blockbuster movies, and more - all personalized and conveniently accessible. Upgrade your viewing experience today and take control of your entertainment options!
65 " | QLED Pro | Flat | 16:9 | Brightness 385 cd/m² | Contrast 5000:1 | 3840 x 2160 pixels | Smart TV Yes | Wi-Fi Yes
Specification
| Manufacturer | Hisense |
| Model | 65E7Q PRO |
| Diagonal (") | 65" |
| Screen Size Metric | 164 cm |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Technology | QLED Pro |
| Screen LED Backlight | Direct-LED |
| Screen Refresh Rate | 144 Hz |
| Operation System | VIDAA |
| Response Time | 8 ms |
| High Definition (HD) | 4K Ultra HD |
| 4K HDR | Dolby Vision/Dolby Vision IQ/High Dynamic Range 10 (HDR10)/High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)/Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Digital tuner | DVB-T2CS2 |
| Brightness (cd/m2) | 385 cd/m² |
| Voice Control | yes |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Dolby Technologies | Dolby Atmos |
| Enchanced Audio Return Channel eARC | yes |
| EPG (Electronic Programme Guide) | yes |
| Fits with VESA | 400 x 400 mm |
| VESA Mounting | yes |
| Sound (W) | 20W |
| Decoders | Dolby Atmos/DTS Virtual:X |
| Ethernet | yes |
| HDMI ports | 4 |
| Headphones jack | 1 |
| Bluetooth | yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Supports formats | BMP/GIF/JPEG/JPG/PNG |
| Equalizer | yes |
| USB 2.0 | 1 |
| USB 3.2 | 1 |
| CI+ (Common Interface Plus) | yes |
| Wifi | yes |
| Wifi standard | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 15.2 kg |
| Weight with package (kg) | 23.4 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 145.3 x 84 x 7.6 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 145.3 x 89.7 x 30 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 164.9 x 105.7 x 16 cm |
| Energy label | E |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/electronicdisplays/Label_2171187.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/electronicdisplays/Fiche_2171187_ET.pdf |