55" LED Signage Screen SAMSUNG LH55QETELGCXEN
Description
Samsung’s QET series displays feature intelligent display technology that presents all on-screen content in striking UHD resolution. Their elegant design and simple content management capabilities make them exceptionally appealing.
The QET series Crystal display optimizes color tones without distortion. Each backlight unit is finely tuned to match the color filter and produce natural whites.
The 4K Crystal Processor’s intelligent UHD upscaling technology enhances lower-resolution videos to UHD quality, ensuring professional-level image performance.
The bezel-less design delivers an immersive viewing experience and allows the display to blend seamlessly into any business environment.
With customizable images and videos, MagicINFO Lite Player makes content management easier than ever. New content can be added from a PC or via a USB drive connected directly to the display.
Model 55" Crystal UHD 4K Signage QE55T | 55 " | 3840 x 2160 pixels | Brightness 300 cd/m² | HD type 4K Ultra HD | Response time 6.5 ms | Contrast 4000:1 | Pixel pitch 0.105 x 0.315 mm | 2xHDMI ports quantity | USB port Yes | Product design Digital signage flat panel | Colour Black | VESA mounting Yes | Purpose Commercial | Weight (with stand) 14.1 kg | Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Specification
| Manufacturer | SAMSUNG |
| Model | LH55QETELGCXEN |
| Model Name | QET55 |
| Diagonal (") | 55" |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Response Time | 6,5 ms |
| Contrast | 4000:1 |
| Brightness (cd/m2) | 300 cd/m² |
| Processor | Crystal 4K Processor |
| Temperature range | 0°C ... 40°C |
| VESA Mounting | yes |
| VESA 200 x 200 | yes |
| USB | 1 |
| HDMI | 2 |
| RS232 port | 1 |
| Audio output | 1 |
| RJ45 | 1 |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 14.1 kg |
| Weight with package (kg) | 20.2 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 123.05 x 70.72 x 5.99 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 138.6 x 84.3 x 15.8 cm |
| Energy label | G |
| Warranty | 3 years |
| Energy Label pdf | https://images.samsung.com/is/content/samsung/p6/common/energylabel/common-energylabel-lh55qetelgcxen-energylabel.pdf |
| Data Sheet (link) | https://images.samsung.com/is/content/samsung/p6/common/energylabel/common-energylabel-lh55qetelgcxen-productfiche.pdf |