50" 4K QLED Smart TV SAMSUNG QE50QN80FAUXXH
Description
NQ4 AI Gen2 Processor
Experience the full power of AI in 4K resolution. Powered by 20 AI neural networks, this processor enhances both picture and sound quality, delivering an exceptional viewing experience whether you’re streaming OTT services, playing your favorite games, or watching live broadcasts.
Quantum Matrix Technology Core
Enjoy ultra-sharp contrast and enhanced brightness. See your favorite content in even greater detail. Samsung’s AI processor upscales content to 4K resolution using 20 AI neural networks – while preserving sharpness and smooth picture quality.
Dolby Atmos®
Next-level Dolby Atmos experience. Immerse yourself in a new dimension of sound that pulls you into the heart of the action. Dolby Atmos delivers multi-dimensional audio, creating an incredibly realistic soundscape.
50 " | Neo QLED | Flat | 3840 x 2160 pixels | Smart TV Yes | Wi-Fi Yes | Weight 13.3 kg
Specification
| Manufacturer | SAMSUNG |
| Introduction Year | 2025 |
| Model | QE50QN80FAUXXH |
| Diagonal (") | 50" |
| Screen Size Metric | 125 cm |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Technology | Neo QLED |
| Screen LED Backlight | Mini LED |
| Screen Refresh Rate | 50 Hz |
| Operation System | Tizen |
| High Definition (HD) | 4K Ultra HD |
| 4K HDR | Filmmaker Mode/High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive)/Hybrid Log-Gamma (HLG)/Neo Quantum HDR |
| Auto Switch Off | yes |
| Digital tuner | DVB-T2CS2 |
| Audio Return Channel (ARC) | yes |
| Enchanced Audio Return Channel eARC | yes |
| Apple AirPlay2 Support | yes |
| Web Browser | yes |
| Works With Amazon Alexa | yes |
| Works With Google Assistant | yes |
| Works With Samsung Bixby | yes |
| Processor | NQ4 AI Gen2 Protsessor |
| EPG (Electronic Programme Guide) | yes |
| Fits with VESA | 200 x 200 mm |
| VESA Mounting | yes |
| Sound (W) | 30w |
| Decoders | Dolby Atmos |
| Ethernet | yes |
| Voice guidance | yes |
| HDMI ports | 4 |
| Bluetooth | yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Optical audio output | 1 |
| Frame | 3 sides bezel-less |
| Technologies | 4K AI Upscaling/Active Voice Amplifier Pro/Adaptive Sound Pro/AI Auto Game Mode/Auto HDR Remastering/EyeComfort Mode/Karaoke Mode/Object Tracking Sound Lite/Q-Symphony/Quantum Matrix Technology/Samsung TV Plus/Smart Calibration/Wide Viewing Angle |
| USB 2.0 | 2 |
| 15pin D-sub | no |
| RJ45 | 1 |
| CI | yes |
| CI+ (Common Interface Plus) | yes |
| Wifi | yes |
| Wifi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Colour | Black |
| Stand Type | legs at the edges |
| Weight net (kg) | 13.3 kg |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 12.9 kg |
| Weight with package (kg) | 19.1 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 111.42 x 64.36 x 4.78 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 111.42 x 69.93 x 23.86 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 124.1 x 74.4 x 14.2 cm |
| Energy label | F |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://images.samsung.com/is/content/samsung/p6/common/energylabel/common-energylabel-qe50qn80fauxxh-energylabel.pdf |
| Data Sheet (link) | https://images.samsung.com/is/content/samsung/p6/common/energylabel/common-energylabel-qe50qn80fauxxh-productfiche.pdf |