32" HD LCD TV PHILIPS 32PHS5500/12
125,34 €
Description
Small screen. Great value.
Choose quality. Get more for your money. Enjoy picture and sound quality that truly matters. With its compact screen, Dolby Audio, and lightweight frameless design, it’s all about European quality at a price that suits you.
Great value. Strong performance
- Small, smart, and versatile
- Get a better overview with HD
Future-ready design
- European values in design thinking
- Dolby Audio for clear, crisp sound
32 " | LCD | Flat | 16:9 | 1366 x 768 pixels
Specification
| Manufacturer | Philips |
| Model | 32PHS5500/12 |
| Model Name | 32PHS5500/12 |
| Controls | pult |
| Diagonal (") | 32 |
| Screen Size Metric | 80 cm |
| Native Resolution | 1280 x 720 pixels |
| Supported Graphics Resolutions | 1366 x 768/1920 x 1080 (HD 1080)/640 x 480 (VGA) |
| Screen type | flat screen |
| Screen Technology | LCD |
| Screen Refresh Rate | 60 Hz |
| Operation System | Not supported |
| High Definition (HD) | HD |
| 4K HDR | High Dynamic Range 10 (HDR10)/Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Digital tuner | DVB-T2CS2 |
| Vertical View Angle | 178 |
| Horisontal View Angle | 178 |
| Audio Return Channel (ARC) | yes |
| Supported Video Modes | 1080p/576p/720p |
| Headphone Connector | yes |
| Processor | Pixel Plus HD |
| Fits with VESA | 100 x 100 mm |
| VESA Mounting | yes |
| Number of speakers | 2 |
| Sound (W) | 12 W |
| Channels | 2.0 |
| Decoders | Dolby Audio |
| Ethernet | ei |
| HDMI ports | 2 |
| Bluetooth | No |
| Optical audio output | 1 |
| RF antenna input | yes |
| Supports formats | BMP/GIF/HEIF/JPEG/PNG |
| USB | yes |
| USB 2.0 | 1 |
| 15pin D-sub | ei |
| CI | No |
| CI+ (Common Interface Plus) | No |
| Wifi | ei |
| Colour | Black |
| Stand Type | legs at the edges |
| Stand Colour | Black |
| Weight net (kg) | 3.31 kg |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 3.25 kg |
| Weight with package (kg) | 4.74 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 71.6 x 42.8 x 6.9 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 71.6 x 44.7 x 18.5 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 79 x 48 x 11.4 cm |
| Energy label | E |
| Energy Label (HDR) | - |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/electronicdisplays/Label_2302419.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2302419/fiches?language=EN |
Similar products
32" FHD Smart TV LG 32LQ63006LA
172,24 €
32" HD Smart Android TV TCL 32S5400A
125,99 €