32" 4K Ultra HD Monitor ASUS VA32UQSB
Description
ASUS VA32UQSB is a 31.5 inch 4K HDR (3840 x 2160) monitor that features a frameless IPS panel for wide angle viewing to deliver incredibly sharp imagery and stunning video playback. Dual HDMI, DisplayPort and two USB-A downstream ports allow you to connect your desktop / notebook and USB devices at the same time. Its highly ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments along with TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light provides a comfortable viewing experience.
Lifelike views with 178° wide view angle
Frameless IPS panel provides 178° viewing angles, both horizontally and vertically, so you can enjoy its beautiful visuals from almost any direction.
Impeccable Detailed Visuals in 4K HDR
VA32UQSB immerses you in a world filled with breathtaking levels of detail. 4K UHD (3840 x 2160) panel with HDR-10 support, this means you get to enjoy brighter whites and darker blacks, resulting in a rich, crisp and lifelike viewing experience.
Expansive Connectivity
Dual HDMI ports allow you to connect your desktop / notebook and another HDMI device at the same time. So there‘s no need to frequently plug and change your connection. VA32UQSB also offers DisplayPort, two USB-A downstream ports ― so its compatible with a wide variety of devices. It also has pass-through port for the headphone jack input.
31.5 " | 3840 x 2160 pixels | 4K Ultra HD | 16:9 | LED | IPS | 4 ms | Flat | Contrast 1000:1 | Maximum refresh rate 60 Hz | Pixel pitch 0.182 x 0.182 mm | Built-in speaker(s) | 2xHDMI ports | 1xDisplayPorts | Headphone out | VESA
Specification
| Manufacturer | ASUS |
| Model | VA32UQSB |
| Model Name | VA32UQSB |
| Type Of Monitor | äriotstarbeline |
| Diagonal (") | 31.5 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Technology | LED |
| Panel | IPS |
| Screen Refresh Rate | 60 Hz |
| Non-Glare Screen | yes |
| Response Time | 4 ms |
| High Definition (HD) | 4K Ultra HD |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Colours | 1.073 mlrd |
| VESA Mounting | yes |
| VESA 100 x 100 | yes |
| Speakers | Integrated |
| Number of speakers | 2 |
| Sound (W) | 4W |
| HDMI ports | 2 |
| Headphones jack | 1 |
| USB 3.2 | 2 |
| Display Port | 1 |
| Kensington lock | yes |
| Colour | Black |
| Stand Type | center stand |
| Reversible | yes |
| Tiltable | yes |
| Adjustable height | yes |
| Pivot | yes |
| Weight net (kg) | 9340 g |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 6220 g |
| Weight with package (kg) | 12.1 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 71.46 x 42.37 x 5.3 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 71.46 x 59.41 x 26.49 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 79.4 x 51.2 x 21.8 cm |
| Energy label | F |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/1392009/fiches?language=EN |