32" 4K QD-OLED Monitor MSI 32" MAG 321CUP QD-OLED
Description
Visualize your victory with the MAG 321CUP QD-OLED gaming monitor. It boasts a 3840x2160 (UHD) next-gen QD-OLED panel, 165Hz refresh rate, and rapid 0.03ms(GtG) response time. VESA certification for ClearMR 9000 and DisplayHDR True Black 400 ensures exceptionally vivid images and mitigates motion blur. OLED Care 2.0 reduces OLED burn-in risks. For console gamers, the MAG 321CUP QD-OLED provide HDMI 2.1 ports with 48Gbps bandwidth, 120Hz support, VRR, and ALLM.
The MSI ARSENAL GAMING (MAG) series is engineered to give gamers the edge they need to dominate on the virtual battlefield. Inspired by the rugged durability and unwavering reliability of military-grade equipment, the MAG series is built to provide an unwavering defense in every gaming scenario.
However, MAG isn't just about performance; it's a design language that conveys ruggedness and toughness, embodying the very essence of the MAG style. For gamers who are determined to dominate their digital battlegrounds, the MAG series is here to stand with you, establishing the ultimate defense.
MAG 321CUP QD-OLED
- 3rd Gen QD-OLED Panel – With stunning image quality and fast response time.
- Fastest 0.03ms GtG response time and 165Hz refresh rate.
- QD Premium Color – Ensures the color meets the market standard – Delta E≤2.
- Incredible HDR visual – VESA DisplayHDR True Black 400.
- MSI OLED Care 2.0 – Reduced the risk of OLED image sticking / burn-in.
- Console Mode – Provide HDMI™ 2.1 with a full 48 Gbps bandwidth.
- 3-Year Burn-In Warranty – Including coverage for OLED burn in.
Specification
| Manufacturer | MSI |
| Model | MAG 321CUP QD-OLED |
| Model Name | MAG 321CUP QD-OLED |
| Type Of Monitor | 4K, curved |
| Diagonal (") | 31.5 |
| Screen Size Metric | 80 cm |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Supported Graphics Resolutions | 3840 x 2160 |
| Screen type | Curved |
| Screen Technology | QD-OLED |
| Panel | QD-OLED |
| Screen Refresh Rate | 165 Hz |
| Non-Glare Screen | yes |
| Response Time | 0,03 ms |
| High Definition (HD) | 4K Ultra HD |
| Contrast | 1500000:1 |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Supported Video Modes | 2160p |
| Pixel size | 0.1814 mm |
| Colours | 1.07 mlrd |
| VESA 100 x 100 | yes |
| HDMI ports | 2 |
| Headphones jack | 1 |
| USB type C | 1 |
| HDMI | 1 |
| Outlet For Headphones | 1 |
| Display Port | 1 |
| Energy consumption | 33 kWh/1000h |
| Kensington lock | yes |
| Colour | Black |
| Reversible | yes |
| Tiltable | yes |
| Adjustable height | yes |
| Weight net (kg) | 8 kg |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 8000 g |
| Weight with package (kg) | 11.7 kg |
| Laius | 714 mm |
| Product height | 473 mm |
| Product depth | 318 mm |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 71.4 x 42.3 x 12.3 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 71.4 x 47.3 x 31.8 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 97.5 x 51.3 x 18.5 cm |
| Standby power (W) | 0,5 W |
| Energy label | G |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 3 years |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2116226/fiches?language=EN |