27" Wide Quad HD Monitor MSI MAG275QFE20
234,90 €
Description
Experience immersive gaming with the MAG 275QF E20 gaming monitor. It features a 2560 x 1440 (WQHD) panel, a 200Hz refresh rate, and a rapid 0.5ms (GtG, Min) response time. The monitor is HDR Ready, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 275QF E20 gaming monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
MAG 275QF E20
- Rapid IPS Panel – Provides 0.5ms (GtG, Min.) response time, optimizes screen colors and brightness.
- 200Hz Refresh Rate – Respond faster with smoother frames.
- 0.5ms (GtG, Min.) Response Time – Eliminate screen tearing and choppy frame rates.
- AI Vision – The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors.
- Less Blue Light – Use a software solution to reduce the light emission in the blue-violet region of the blue light spectrum.
27 " | 2560 x 1440 pixels | Wide Quad HD | 16:9 | LCD | Rapid IPS | 0.5 ms | Flat | Contrast 1200:1 | Maximum refresh rate 200 Hz | Pixel pitch 0.2331 x 0.2331 mm | 2xHDMI ports quantity | 1xDisplayPorts quantity | Headphone out Yes | VESA Yes
Specification
| Manufacturer | MSI |
| Model | MAG 275QF E20 |
| Diagonal (") | 27 |
| Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Technology | LCD |
| Non-Glare Screen | yes |
| Response Time | 0,5 ms |
| High Definition (HD) | Wide Quad HD |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Supported Video Modes | 1440p |
| Colours | 1.07 mlrd |
| HDMI ports | 2 |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 3.95 kg |
| Weight with package (kg) | 6.35 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 61.33 x 36.07 x 5.79 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 61.33 x 45.43 x 22 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 68.4 x 45.6 x 12.9 cm |
| Energy label | F |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/electronicdisplays/Label_2479879.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/electronicdisplays/Fiche_2479879_ET.pdf |