27" Wide Quad HD LCD Monitor MSI MAG274QPFX32
442,90 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
Experience immersive gaming with the MAG 274QPF X32 gaming monitor. It features a 2560 x 1440 (WQHD) panel, a 320Hz refresh rate, and a rapid 0.5ms (GtG, Min) response time. The monitor is VESA DisplayHDR 400, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 274QPF X32 gaming monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
MAG 274QPF X32
27 " | 2560 x 1440 pixels | Wide Quad HD | 16:9 | LCD | Rapid IPS | 0.5 ms | Flat | Contrast 1000:1 | Maximum refresh rate 320 Hz | Pixel pitch 0.2331 x 0.2331 mm | 2xHDMI ports quantity | 1xDisplayPorts quantity | Headphone out Yes | VESA Yes
| Manufacturer | MSI |
| Model | MAG274QPFX32 |
| Diagonal (") | 27 |
| Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Technology | LCD |
| Screen Refresh Rate | 320 Hz |
| Non-Glare Screen | yes |
| Response Time | 0,5 ms |
| High Definition (HD) | Wide Quad HD |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Colours | 1.07 mlrd |
| HDMI ports | 2 |
| Headphones jack | 1 |
| Colour | Black |
| Weight net (kg) | 6.7 kg |
| Weight with package (kg) | 9.25 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 61.35 x 36.25 x 6.2 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 61.35 x 40.5 x 22.79 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 82 x 46 x 14.8 cm |
| Energy label | F |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/electronicdisplays/Label_2480883.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/electronicdisplays/Fiche_2480883_ET.pdf |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee