27" 4K OLED Monitor SAMSUNG LS27FG810SUXEN
Description
Experience a brighter, more detailed world in QD-OLED 4K resolution
Small details make a big difference. This QD-OLED display delivers sharp and crisp 4K quality, revealing every shade and nuance in every scene.
Glare-Free
Play without distractions. Glare-Free technology reduces screen reflections by 54% compared to conventional anti-reflective films, keeping the display clear from external light sources. Now you can gain the upper hand even when gaming in daylight.
VESA DisplayHDR TrueBlack 400
Discover hidden details in your favorite games. VESA DisplayHDR TrueBlack 400 enables deep, true blacks without light bleed, enhancing contrast and color depth. Scenes become more vivid, with richer backgrounds and greater detail.
240 Hz refresh rate & 0.03 ms response time
Take even the most intense gaming sessions to the next level. Enjoy ultra-smooth gameplay and razor-sharp visuals with a 240 Hz refresh rate and an ultra-fast 0.03 ms (GtG) response time.
AMD FreeSync Premium Pro
Fast-paced action stays smooth thanks to Variable Refresh Rate (VRR) and AMD FreeSync Premium Pro. By synchronizing the GPU and panel, it reduces stuttering, input lag, and screen tearing—giving you the edge in even the most demanding gaming scenarios.
Specification
| Manufacturer | Samsung |
| Model | S27F320GAU |
| Model Name | LS27F320GAUXEN |
| Diagonal (") | 27 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Technology | OLED |
| Screen Refresh Rate | 240 Hz |
| Non-Glare Screen | yes |
| Response Time | 0,03 ms |
| High Definition (HD) | 4K Ultra HD |
| Brightness (cd/m2) | 250 cd/m² |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Temperature range | 10 - 40 °C |
| Colours | 1 mlrd |
| Ethernet | ei |
| HDMI ports | 2 |
| Headphones jack | yes |
| USB 2.0 | 1 |
| USB 3.2 | 2 |
| Display Port | 1 |
| Wifi | ei |
| Colour | Silver |
| Stand Type | center stand |
| Tiltable | yes |
| Adjustable height | yes |
| Pivot | yes |
| Weight net (kg) | 6.9 kg |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 3800 g |
| Weight with package (kg) | 9.6 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 61.17 x 35.38 x 4.92 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 61.17 x 55.42 x 26.35 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 68.4 x 46.4 x 20 cm |
| Energy label | G |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2232044/fiches?language=EN |