24" LCD Monitor DELL S2425H
Description
The Dell S2425H is a 24-inch Full HD monitor that combines modern design with practical functionality, making it an excellent choice for both home and office environments. Its IPS panel, 178° viewing angles, and 99% sRGB color gamut ensure accurate colors and consistent image quality from any perspective. A 100 Hz refresh rate and fast response time provide smooth visuals for everyday tasks as well as entertainment.
The monitor’s minimalist, slim-bezel design creates a clean and contemporary workspace and is ideal for multi-monitor setups. Integrated 5 W speakers deliver clear audio, reducing the need for external speakers. It also features versatile connectivity options (2 × HDMI), a tilt-adjustable stand, and VESA compatibility for flexible installation. The matte screen reduces reflections, while a Kensington lock adds extra security for everyday use.
Model S2425H | 23.8" | Business | Panel IPS | Resolution 1920x1080 | Form factor 16:9 | Refresh rate 100Hz | Brightness 250 | Contrast 1500:1 | Display Matte | Response time 8 ms | Horizontal 178 degrees | Vertical 178 degrees | Displayable colours 16.7 million | 2xHDMI | Speakers | Tilt | 100 mm x 100 mm | Kensington lock
Specification
| Manufacturer | Dell |
| Model | S2425H |
| Model Name | S2425H |
| Type Of Monitor | äriotstarbeline |
| Diagonal (") | 23.8 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Technology | LCD |
| Panel | IPS |
| Screen Refresh Rate | 100 Hz |
| Non-Glare Screen | yes |
| Response Time | 8 ms |
| High Definition (HD) | Full HD |
| Contrast | 1500:1 |
| Brightness (cd/m2) | 250 |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Supported Video Modes | 1080i/1080p/480p/576p |
| Pixel size | 0.2745 mm |
| Temperature range | 0 ... 40 °C |
| Colours | 16.78 million colours |
| VESA 100 x 100 | yes |
| Speakers | Integrated |
| Number of speakers | 2 |
| Sound (W) | 10 W |
| Display | matt |
| HDMI ports | 2 |
| HDMI | 2 |
| Energy consumption | 15 kWh/1000h |
| Kensington lock | yes |
| Colour | black / silver |
| Stand Type | center stand |
| Tiltable | yes |
| Weight net (kg) | 3.85 kg, 4.04 kg |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 3290 g |
| Weight with package (kg) | 6 kg |
| Laius | 537.64 mm |
| Product height | 411.73 mm |
| Product depth | 163 mm |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 53.76 x 31.37 x 5.88 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 53.76 x 41.17 x 16.3 cm |
| Standby power (W) | 0,4 W |
| Energy label | D |
| Warranty | 2 years |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/1856260/fiches?language=EN |