24" Full HD LCD Monitor MSI PRO MP242PMG
Description
Smooth Collaboration: 120Hz Business Monitor with Built-in Webcam
Experience exceptional clarity and performance with our 120Hz business monitor, designed for smooth visuals and enhanced productivity. The built-in webcam makes virtual meetings effortless, while EyeErgo technology ensures comfortable viewing during long work sessions by reducing eye strain and promoting a healthier posture.
The four-side slim bezel design maximizes screen space, minimizing distractions and enhancing focus. Ideal for work, it allows seamless multi-monitor setups, creating a clean, expansive, and elegant workspace.
The built-in webcam, digital microphone, and 2x 2W speakers deliver smooth, high-quality online meetings.
HDMI™ CEC supports MSI Power Link, allowing connected MSI mini-PC's to power on simultaneously with the monitor.
Certified Anti-Flicker, Less Blue Light function reduces users’ eye fatigue while maintaining the original color of the image , as well as the Anti-Glare panel minimizes the reflection and allows users to view it clearly and easily.
Specification
| Manufacturer | MSI |
| Model | PRO MP242PMG |
| Type Of Monitor | äriotstarbeline |
| Diagonal (") | 23.8 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Screen Technology | LCD |
| Panel | IPS |
| Screen Refresh Rate | 120 Hz |
| Non-Glare Screen | yes |
| Response Time | 4 ms |
| High Definition (HD) | Full HD |
| Contrast | 1500:1 |
| Brightness (cd/m2) | 300 |
| Vertical View Angle | 178 ° |
| Horisontal View Angle | 178 ° |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Pixel size | 0.2745 mm |
| Colours | 16.7 milj. |
| VESA 100 x 100 | yes |
| Speakers | Integrated |
| Number of speakers | 2 |
| Sound (W) | 4W |
| Web cam | Integrated |
| HDMI ports | 1 |
| Headphones jack | 1 |
| Powered by | Seesmine toiteplokk |
| USB 2.0 | 3 |
| Microphone | Integrated |
| 15pin D-sub | 1 |
| Display Port | 1 |
| Energy consumption | 18 kWh/1000h |
| Included | HDMI Cable (1.4), USB Type-B / Type-A Cable, Power Cord, 4x Stand Screw, VESA Plate, 4x VESA Plate Screw |
| Colour | Black |
| Colour Name | Black |
| Reversible | yes |
| Tiltable | yes |
| Adjustable height | yes |
| Pivot | yes |
| Weight net (kg) | 5.5 kg |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 2.9 kg |
| Weight with package (kg) | 7.7 kg |
| Laius | 540 mm |
| Product height | 412 mm |
| Product depth | 227 mm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 54 x 41.2 x 22.7 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 60 x 41 x 19.6 cm |
| Standby power (W) | 0,5 W |
| Energy label | E |
| Energy Label (HDR) | F |
| Warranty | 3 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/electronicdisplays/Label_2114161.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/fiches/electronicdisplays/Fiche_2114161_ET.pdf |