115"4K QD-Mini LED Smart Google TV TCL 115C7K
7788,56 €
Customer support: Monday-Friday 9.00-18.00 | +37256251570
TCL 115C7K combines QD-Mini LED, QLED, 4K HDR Premium 3000, 144Hz Motion Clarity Pro for powerfully precise contrasts, sharp and colourful HDR picture quality.
On top, with Game Master, HDMI 2.1, ALLM, 144Hz VRR, FreeSync Premium Pro, TCL Game bar, 288Hz Game Accelerator** and all of the latest HDR formats supported (including HDR10+, Dolby Vision, Dolby Vision IQ) this TCL QD-Mini LED TV is the best companion to enjoy all of the HDR movies, streaming, sports and games.
TCL 115C7K also features the most advanced Smart TV system ever: Google TV with Google Assistant* built-in.
Easily access to the contents you love thanks to integrated Hands-Free voice control: you can talk directly to your TV.
TCL 115C7K revolutionizes your audio experience by delivering real spatial sound that fills every corner of your room. The remarkable ONKYO 4.2.2 Ch Hi-Fi immerses you in sound with 4 main outputs, 2 deep bass speakers, and 2 upfiring channels. Come and enjoy the immediacy of mult-entertainments like thrilling movies, stirring music festival and challenging gameplay.
** 288Hz Game Accelerators: TCL's latest DLG technology (Dual Line Gate) brings a higher refresh rate and an improved game latency for PC gaming (288Hz Game Accelerators in FHD resolution). 288Hz Refresh Rates can be achieved by unique algorithm and technology.
*The Google Assistant is not available in certain languages and countries.
115 " | QD-Mini LED | Flat | 16:9 | Brightness 3000 cd/m² | 3840 x 2160 pixels | Smart TV Yes | Wi-Fi Yes | Weight 99.8 kg
| Manufacturer | TCL |
| Introduction Year | 2025 |
| Product Model Code | 115C7K |
| Model Name | 115C7K |
| Diagonal (") | 115 " |
| Screen Size Metric | 292 cm |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen type | flat screen |
| Screen Technology | QD-Mini LED |
| Screen LED Backlight | Mini LED |
| Screen Refresh Rate | 120 Hz |
| Operation System | Google TV |
| Response Time | 5.7 ms |
| High Definition (HD) | 4K Ultra HD |
| 4K HDR | Dolby Vision IQ/High Dynamic Range 10 (HDR10)/High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)/Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Auto Switch Off | yes |
| DVI | yes |
| Brightness (cd/m2) | 3000 cd/m² |
| Audio Return Channel (ARC) | yes |
| Enchanced Audio Return Channel eARC | yes |
| Built-In Subwoofer | yes |
| Apple AirPlay2 Support | yes |
| Built-In Chromecast | yes |
| Web Browser | yes |
| Works With Amazon Alexa | yes |
| Works With Apple Siri | ei |
| Works With Google Assistant | yes |
| Works With Samsung Bixby | ei |
| Temperature range | 5 - 35 °C |
| Dynamic contrast | Mega Contrast |
| EPG (Electronic Programme Guide) | yes |
| Fits with VESA | 1000 x 600/1000 x 800 mm |
| VESA Mounting | yes |
| Number of speakers | 6 |
| Sound (W) | 100 W |
| Channels | 4.2.2 |
| Wifi Direct | yes |
| Decoders | Dolby AC4/Dolby Atmos/Dolby TrueHD/DTS Virtual:X |
| DLNA | yes |
| Ethernet | yes |
| HDMI ports | 4 |
| Bluetooth | yes |
| Bluetooth profiles | A2DP/HID |
| Optical audio output | 1 |
| Supports formats | BMP/HEIF/JPG |
| Equalizer | yes |
| USB 2.0 | 1 |
| USB 3.2 | 1 |
| 15pin D-sub | ei |
| RJ45 | 1 |
| CI | yes |
| CI+ (Common Interface Plus) | yes |
| Wifi | yes |
| Wifi standard | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac)/Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Colour | Black |
| Colour Name | Brushed metal front |
| Stand Type | legs at the edges |
| Weight net (kg) | 99800 g |
| Weight w.-o. stand (Kg) | 98300 g |
| Weight with package (kg) | 223 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 256.6 x 147.1 x 5.7 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 256.6 x 150.8 x 44.5 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 289.5 x 184 x 35.5 cm |
| Energy label | E |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2179740/fiches?language=EN |
Subscribe to the newsletter and get the best offers, useful tips, and new products and trends in the world of technology. Your eurotech.ee