50" 4K ULED Mini-LED Smart TV HISENSE 50U7Q
Description
Mini-LED. Superb contrast for striking clarity
Mini-LED technology elevates your viewing experience, bringing vibrant brightness to life while revealing deep, rich shadows with striking clarity.
Hi-View AI Engine PRO. AI master of every perfect frame
Hi-View AI Engine PRO is an expert in scene recognition. It detects and analyses data like skin tones, depth, and graphics for every frame with extreme accuracy, bringing out vibrant, true-to-life visuals. Even ordinary visuals become extraordinary.
165Hz Game Mode Ultra, ready for next-gen gaming
Unleash the gaming power of Hisense TV with 165Hz Game Mode Ultra, always stay ahead of the game. Be prepared for the next-generation gameplay and extremely smooth gaming visuals.
Built-in Subwoofer
The Built-in Subwoofer in your TV delivers deep bass. Hear rumbling lows in every scene from subtle song beats to roaring action blockbusters. Taking your audio experience to a new realm.
QLED Colour
Experience a visual treat with QLED Colour. Every frame is rich, vibrant, and true-to-life, ensuring every colour, from the most subtle to the most vibrant, stands out.
Dolby Vision.Atmos. See. Hear. Spectacular.
The fusion of Dolby Vision HDR imaging and Dolby Atmos® sound transforms your TV into an entertainment powerhouse. These image and sound technologies from the cinema, now brought together for the home, provide amazing realism that you’ll see, hear, and feel like never before. Dolby Vision is cinema-inspired HDR technology that brings your TV to life with dramatic imaging — astonishing brightness, colour, contrast, detail, and dimensionality. Dolby Atmos puts you inside the action with bigger, more encompassing sound that fills your room — even overhead — to immerse you in your entertainment. Now, with total ease and convenience, lifelike image and sound leap from the screen to make your home entertainment truly spectacular.
50 " | ULED | Flat | 16:9 | Brightness 450 cd/m² | Contrast 4000:1 | 3840 x 2160 pixels | Smart TV Yes | Wi-Fi Yes
Specification
| Manufacturer | Hisense |
| Model | 50U7Q |
| Model Name | 50U7Q |
| Diagonal (") | 50" |
| Screen Size Metric | 126 cm |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Technology | ULED |
| Screen LED Backlight | Mini LED |
| Screen Refresh Rate | 144 Hz |
| Operation System | VIDAA |
| Response Time | 6 ms |
| High Definition (HD) | 4K Ultra HD |
| 4K HDR | High Dynamic Range 10 (HDR10)/High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive) |
| Digital tuner | DVB-T2CS2 |
| Brightness (cd/m2) | 450 cd/m² |
| Built-In Subwoofer | yes |
| Subwoofer RMS | 20W |
| Apple AirPlay2 Support | yes |
| Fits with VESA | 300 x 200 mm |
| VESA Mounting | yes |
| Number of speakers | 2 |
| Sound (W) | 30w |
| Decoders | Dolby Atmos/DTS:X |
| Ethernet | yes |
| HDMI ports | 4 |
| Housing material | plastik |
| Headphones jack | 1 |
| Bluetooth | yes |
| Supports formats | BMP/GIF/JPEG/PNG |
| Equalizer | yes |
| USB 2.0 | 1 |
| USB 3.2 | 1 |
| RJ45 | 1 |
| CI+ (Common Interface Plus) | yes |
| Wifi | yes |
| Wifi standard | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Colour | Black |
| Stand Type | center stand |
| Stand Colour | Black |
| Weight net (kg) | 13 kg |
| Weight with package (kg) | 16 kg |
| Dimensions without stand (W x H x D) | 111.1 x 64.7 x 7.8 cm |
| Dimensions with stand (W x H x D) | 111.1 x 71.2 x 28.8 cm |
| Package dimensions (W x H x D) cm | 126.5 x 79.9 x 14.2 cm |
| Energy label | E |
| Energy Label (HDR) | G |
| Warranty | 2 years |
| Energy Label pdf | https://eprel.ec.europa.eu/labels/electronicdisplays/Label_2218366.pdf |
| Data Sheet (link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2218366/fiches?language=EN |